Bugun...
MEVZU DERİN..MEVZU ACI…


Yasemin ÇİÇEK
yasemin@sonmansethaber.com
 
 

facebook-paylas
Tarih: 28-05-2017 22:45

Rahmet ve mağfiret ayı’na kavuşturan Rabbime sonsuz hamdü senalar olsun..Umuyorum Ramazan’a kavuşturan  Rabbim, hakkıyla ifa eden ve affolunan kullarından eyler herbirimizi..

Gelelim konumuza..Nedir bu derin olan konu..? 27 mayıs tarihi  üzerinden üç beş saat geçtikten sonra  yazımı kaleme alıyorum..Az önce sahuru ifa ettik ve gecenin derin sessizliğinde huzur dolu bir haleti ruhiye ile  esasında çokta huzur bulmadığım bir konu seçtim bu haftaki köşeme…

Mevzu 27 mayıs ..Mevzu; kalkışmadan ibaret kalamayan ve bir Başbakanın asılmasıyla tamamlanan Türkiyenin utanç tarihi..Mevzu; daraağacında sallanırken ki haliyle  tarihe geçen bir millet adamı..Mevzu; cehepe  zihniyeti yordamıyla bu topraklara reva görülen, kan kokan kin kokan ihanet ve vicdansızlık kokan bir geçmiş..Mevzu; unutmak istediklerimiz ama unutmamamız unutturmamamız gerekenler..

1960 yılının bir bahar günü 27 mayısında sosyal medya’nın olmadığı, haberleşmenin kısıtlı imkanlarla sağlandığı bir günde abuk subuk bahanelerle vuku bulan darbe ve akabinde abuk subuk gerekçelerle sonlandırılan hayatlar…

Menderes ismini duyupta zerre kadar vicdan taşıyıp kalbi sızlamayan bir Allahın kulu var mı acaba..

Seçimle işbaşına gelen bir Cumhurbaşkanını tek adam ve diktatör olmakla itham eden bugünün tek adam karşıtlarının büyük büyük dedelerinin marifeti 27 mayıs…

1923 ‘den 1950 ‘ye  kadar devam eden tek parti ve mecburi istikamet yönetiminden sonra milletin oylarıyla iktidara gelen bir millet adamına karşı hazımsızlığın kanlı finali!

Adnan Menderes tek partili bir hegemonyadan sonra milletin teveccühüyle tek parti sultasını yıkmış bir Başbakan’dır

Ve aynı Adnan Menderes idam edilen ilk ve tek Türkiye Başbakanı’dır..

Yani milleti arkasına almasının milletle aynı dili konuşmasının milletin dinine diline örfüne ve tercihlerine saygı göstermesinin ödülü milletin sevgisi , cezası ise acı bir şekilde sonlandırılan ömrüdür.

O zihniyet cephesinden bakınca o kadar büyük  suçlar işlemiştir ki Adnan Menderes ve onunla beraber aynı kaderi paylaştığı kader arkadaşları Fatin Rüştü zorlu ve Hasan Polatkan..

Mesela  onların İslami hassasiyetlerinden yaraladıkları bir  bir milleti Tanrı uludur diye  Namaz ibadetine davet edilen bir ucubelikten kurtarmış ve yine Allahu Ekber nidalarına kavuşturmuştur..Yani onların açtığı yaraları sarmıştır.. Menderes İslami bir hassasiyetle müslümani bir duruşla hareket ederek onların en büyük argümanı olan irticayı hortlatmak tek sığınakları ve savunma mekanizmaları olan Kemalizme darbe vurmaktadır. (onlara göre)

Tek parti olarak nerdeyse 30 yıllık bir saltanatlarını yıkan  Menderes  bu hamleleriyle kaleyi sağlamlaştırmıştır ki artık ölmesinden başka bir çıkar yol yoktur.. Yine onlara göre!

Yassıada sürecini başlatan 27 mayıs darbesinin sabahında Cumhuriyet gazetesinde “Kahraman Türk Ordusu Bütün memlekette Dün Gece Sabaha Karşı İdareyi Ele Aldı”..manşeti servis edilmiştir. Günümüzde ocakta pişen yumurtalarının kıvamı tutmasa sorumlusu Erdoğan diyen zihniyetin dedeleri  bahsi geçenler.

Bugünki sosyal medya diliyle ruhhallerini anlatan emojiler kullanılsa sonuna bin tane gülen bebek emojisi eklerdi herhalde Cumhuriyet..

O günün Cumhuriyeti bugünün Cumhuriyeti, Sözcü’sü ..Hani 15 temmuz darbe kalkışması akabinde Sayın Cumhurbaşkanımızın yerini tespit edip salyalarını akıta akıta haber yapan gazete paçavrası gibi o günkü cuntacı darbeci hain zihniyetin bu korkunç olaya nasıl çanak tuttuğu ortada …Aynı tas aynı hamam…

Ardından tutuklamalar, yassıada mahkemeleri ülkenin Başbakanını ve Bakanlarını aşağılayıcı alçak muameleler ve son yapılması gereken bile olmayan DARAĞACI FİNALİ ..

Tarih tekerrürden ibarettir fakat Allahtan bu defa tekerrür kalemleri ; sahnedekiler, kısmen dekor , millet, milletin adamı, cehepe, darbe sever iki yüzlü medya ve  hazımsız bir derin mekanizma ama asla o acı son değil ve asla olmayacak da…

Şükürler olsun ki Recep Tayyip Erdoğan’ ı Menderes yalnızlığında bırakmayan bir millet var…Sosyal medya gelişen telekominikasyon alınan dersler yordamıyla bizim açımızdan acılı ama mutlu son üst akıl ve onların akılsız güruhu açısından ise bu defa olmadı hezeyanı ile muhtemel yeni oyunlar ..

İşte tamda bu yüzden, Menderes’ i yadederken hemde rahmetle ve minnetle hatırlarken ona bu zulmü reva görenlerin bugün ki versiyonlarına karşı, daha güçlü bir duruş beklemek en doğal hakkımız.

İşte tam da bu yüzden varlığı ispatlanmış bir terör örgütünün ve terör sevicilerin önce tutuklanıp sonra nezle grip oldu bel fıtığı var tükenmişlik sendromuna yakalandı gibi gerekçelerle tahliye edilmesini sineye çekemiyoruz…

İşte tamda bu yüzden; her 27 mayısta o darbeyi sanki o gün orda gibi yaşıyor 17 eylülde isegözümüzün önüne asılan bir Başbakanı getiriyoruz ve bugün ki zulüm temsilcilerine vicdan beslemeyi hazmedemiyoruz..YANİ ACIRKEN ACINACAK HALE DÜŞMEKTEN KORKUYORUZ…

İşte tamda bu yüzden; acıların tüm rövanşını istiyor ve illa o darağacı kurulacaksa ihaneti tescillenmiş kesinleşmiş bütün milletin vicdanında hainliği ispatlanmışların ipinin çekildiğini görmeyi tercih ediyoruz..

Rabbim bu ülkeye bir daha 27 mayıs 17 eylül 15 temmuz  ve türevlerinin  ne reelini ne kalkışmasını yaşatmasın ama Rabbim bunları reva görenleri de yaşatmasın ..Hz. Ömer adaleti tecelli etsin..

Bu kadar andıktan sonra en  muteber vakitlerde , Menderes ve kader arkadaşları için bir Fatiha okuyalım.. UNUTURSAK KALBİMİZ KURUSUN..

ALLAH tüm demokrasi şehitlerimizden razı olsun Rahmet ve minnetle yadediyoruz..

Selam ve Dua ile..

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI