Bugun...


Türkiye'yi Putin'e Şikayet Etti
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Libya, Suriye ve Ukrayna meselelerinin görüşüldüğü bir video konferans gerçekleştirdi.

Paylaş
Türkiye'yi Putin'e Şikayet Etti

Türkiye'nin Libya ile olumlu ilişkilerinden, Akdeniz'deki haklarına sahip çıkmasından her fırsatta rahatsız olduğunu çeşitli platformlarda dile getiren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, uluslararası kamuoyunda da destek aramaya devam ediyor.

Libya'da, Türkiye'nin desteklediği Ulusal Mütabakat Hükümeti'nin, darbeci Hafter karşısındaki büyük başarısı Fransa'yı daha da saldırganlaştırdı.
Türkiye'nin s
öylemlerine diğer ülkelerden de destek arayışına başlayan Macron, ilk görüşmesini Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptı. İki lider video konferans yöntemi ile bir görüşme yaptı. Putin ve Macron görüşmenin başlamasından önce açıklamalarda bulundu.

"SURİYE VE LİBYA'YI GÖRÜŞECEĞİZ"

Putin, açıklamasında, terörizm, kontrol edilemeyen göç sorunu ile iklim değişikliği, koronavirüs ve bozulan silah kontrol sistemi konularının ortak gündemleri olduğunu belirtti. Rus lider Putin, "Bugün sıcak noktalardaki potansiyelin büyümesi, Ukrayna ve Balkanlar'daki problemler, Suriye ve Libya’daki durum hakkında konuşacağız." dedi. Putin, ortak sorunlarla mücadelede güçlerin birleştirilmesinin önemine de dikkati çekti.

"İLERİYE DÖNÜK İŞ BİRLİĞİ"

Macron ise yaşanan bölgesel krizlerin Avrupa'nın önemini gösterdiğini belirterek, “Güvenlik konusunda ikili ve çok taraflı diyaloğumuz için somut şartlar yaratılmalıdır. Ayrıca Libya, Ukrayna ve Suriye’deki krizler gündemimizde olmalıdır. Sağlık, ekonomi ve çevre koruma alanlarında ileriye dönük iş birliğinin de gündemimizde olması gerekir.” şeklinde konuştu. Putin, Macron ile Libya ve Suriye konusunu görüştü #2

  •  


Paylaş

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
SON YORUMLANAN HABERLER
YUKARI